Jako marketér mě sem tam osloví firma s žádostí o pomoc při HR akvizicích. Honba za kvalitním zaměstnancem a jejich lov je čím dál složitější. Bohužel někteří zaměstnavatelé si neuvědomují jaký je vlastně zaměstnanec luxus. Bohužel někdy takový, jaký se nevyplácí.

 

Praxe, znalosti a studium … a další studium a pořád dokola

Nikdy lidem neříkám, že zaměstnanec nemůže být špička ve svém oboru, ale uvažte motivaci. Zaměstnanec nemá moc důvodů se vzdělávat a zjišťovat nové věci z oboru. Má své jisté, tak „vo co de“. Freelancer je denně nucen k vzdělávání, jinak bude bez práce. Já denně čtu novinky ve svém oboru s přesahem do širokého spektra marketingu, designu a UX. Pokud to nebudu dělat, tak mi ujede vlak a někdo dravější mě připraví za zajímavé projekty.

Co je to pracovní doba?

A to je prosím co? Freelancer pracuje kontinuálně, nemá doma štípačky a nemůže se každý den sbalit a jít o půl 4 domů. Nerozlišuje pracovní den nebo víkend. Freelanceři jsou naučeni pracovat nonstop, pokud je to žádoucí. Na toto se zaměstnanec vyprdne.

Efektivita na maximum

Každý freelancer má nastavená jiná pravidla. Cílem je mít práci odvedenou efektivně. Dobře odvedená práce, za co nejkratší dobu. Sorry jako, ale opravdu nemám čas na hodinový potlach s kolegou u kávovaru, sáhodlouhého dialogu nad tím, co kdo dělal o víkendu atd.

 

Jeden za všechny a všichni se mnou

Mám okolo sebe partu stejně smýšlejících lidí, špiček ve svém oboru a vzájemně se známe. Kdykoliv se spolu můžeme sejít a bavit se o projektech. S většinou z nich jsem minimálně na několika projektech spolupracoval a vzájemně dokážeme pracovat jako tým. Má váš zaměstnanec taky takovou partu? Pokud budete potřebovat PR, strategii, PPC nebo nový web doporučí někoho, kdo je jak kvalitní tak i finančně dostupný? Asi ne.

Vše je o penězích. Ale opravdu?

Špička v oboru něco stojí, zkuste počítat semnou. Je to jednoduché. Všechno to je o efektivitě, rychlosti a kontaktech.

Spouštíte nový projekt, eshop nebo něco jiného. Hledáte senior freelancera nebo zaměstnance. Freelancer požaduje 50tis Kč za měsíc. Je to hodně? Počítejte. Zaměstnáte za stejnou cenu člověka na plný úvazek a máte na něj 50tis Kč, ale super hrubé mzdy.  Tedy pro něj to je 34tis hrubého a přibližně 28tis čistého. Za tyhle prachy si seniora vůbec dovolit nemůžete. Získáte tedy junior zaměstnance s maximálně roční praxí, který vám stejně odejde. Ano odejde a smiřte se s tím.

Zkušení freelancer vám bude za tyto peníze vytvářet strategie, koncepty a vše co bude možné. Najatý zaměstnanec junior udělá jen to, co mu řeknete a budete ho muset kontrolovat. Freelancer stihne vše v dohodnutém čase a udělá i víc.

Tak co si teď myslíte? Často jsem jako freelancer označován za parazita státu i když za měsíc odpracuji přes 300 hodin, odvádím DPH a navíc je za mou prací vidět okamžitý efekt.